pátek 18. dubna 2014

Co je špatného na dietě?

My dvě tough chicks jsme osoby veskrze tolerantní. Na co jsme ovšem opravdu alergické, je používání slova DIETA ve smyslu držet dietu, tedy řídit se nějakým omezujícím režimem. Ptáte se, co je na tom špatného? No tak co třeba všechno? Uznáváme dietu jako označení pro to, co člověk sní, a máme určité představy o tom, jak by měla vypadat. Měla by být vyvážená, obsahovat spoustu zeleniny, nějaké ovoce, komplexní sacharidy, dostatek proteinu a zdravých tuků. Jednoduše všechno, co vaše tělo potřebuje, aby správně fungovalo a mělo dostatek energie pro tréninky!

Omezit se není klíčem k vaší vysněné postavě! Je to cesta k neúspěchu a zklamání. Kdo by to neznal. Nová převratná dieta. Kila jdou dolů. Prohlašujete, že je super, že nemáte hlad/tohle a támhleto vám ale VŮBEC nechybí. Tak jak je možné, že za pár týdnů je s tím vším konec? Staré návyky jsou zpátky a co si budeme povídat, kila také. A možná se k nim nějaká ještě přidala! Tohle vážně chcete? Myslím, že ne.

Klíčové je přestat vidět stravu jako svého nepřítele! Strava je tu od toho, aby vám dodávala energii, to je její primární účel. To, že někdo volí špatné zdroje, které tenhle účel neplní, to už je něco jiného. Nemusíte se bát kalorií. Nemusíte držet šílené diety, kdy budete konzumovat 1200 kalorií denně. Upřímně, když konzumujete 1200 kalorií denně, cítíte se plní energie, připravení cvičit a věnovat se každodenním povinnostem? Ne!? Upřímně, neznám smutnější koncept přístupu k jídlu než ten, když v něm člověk vidí nepřítele číslo 1.

Další, co si musíte uvědomit, je to, že dietou nechcete trestat své tělo. Pokud nevypadá tak, jak bychom chtěli, není to jeho vina. To, co stojí za tím, jak tělo vypadá, jsme vždycky MY, takže je to JÁ, co by si mělo uvědomit, jaké kraviny páchalo a jak na to TĚLO bylo zlé, a začít na něj být hodné! Začít ho odměňovat cvičením, zdravou stravou a když si TĚLO všimne, jak jste na něj hodní, začne se vám také odvděčovat a to v podobě změn, které určitě s radostí uvidíme.

Co může znakem špatné "diety"?
1. Vyloučíte celou skupinu jídla. Všichni už jsme tam někdy byli. Nejíst sacharidy, mléčné výrobky... Těch možností jsou kvanta a všechny dohromady tvoří jeden velikánský nesmysl. Nejen, že je takový životní styl neudržitelný (nemluvím třeba o vegetariánství nebo veganství, které vzniká z hlubšího přesvědčení a já lidi, kteří se pro ně rozhodnou, opravdu uznávám). Jde o to, že každá ze skupin potravin obsahuje některé nezbytně nutné látky pro fungování našeho tělo. Nutily byste svoje auto jet bez benzinu, nebo MP3 hrát bez baterie? Asi těžko, že mám pravdu? Naše tělo je tak perfektní nástroj, že nám nějakou dobu bude fungovat, ale začne nám vysílat signály, že "To neděláš dobře, Jaromíre..." a ty signály budou silnější a silnější, až dieta najednou skončí!

2. Dieta vám slibuje obrovský úbytek na váze během pár dní. Tak si pojďme prostě říct, že je to N-E-R-E-Á-L-N-É. No, ono se každopádně může změnit to magické číslo na váze. V tom případě gratuluji, protože jste se právě zbavili spoustu vody, nějakých svalů a no, pár gramů tuku. Už to tak lákavě nezní, že mám pravdu?

3. Nemáte dostatek energie na cvičení a každodenní režim. V začátku článku jsem napsala, že potrava nám slouží k tomu, aby nám dodávala energii. A za tím si stojím. Pokud nám ji nedodává, tak neplní svoji funkci. Navíc velmi pravděpodobně přijímáte kalorie pod hranicí svého bazálního metabolismu a odsuzujete se k tomu, že vaše tělo přejde do "šetřícího režimu" a nějaké spalování tuků se pro vás stane úkolem téměř nemožným. 

4. Dieta předpokládá, že si koupíte spoustu různých doplňků. K tomu, abyste měli zdravou postavu, nic takového nepotřebujete. Takže se vykašlete na všechny marketingové tahy, jezte zdravě, ještě ušetříte a budete mít za co obnovit šatník, až přijde ta chvíle!

5. Dává vám přesný rozvrh co, kdy, kolik. Klasický scénář: žena chce zhubnout a najde si na internetu přesný rozpis toho, co kdy jíst (já se dost divím, že podobné rozpisy neurčují, kde to má jíst, protože by to pro mě znělo podobně nesmyslně). Chytí se toho a proč? Je to jednoduché, přesně ji to navede a nemusí nic řešit. Ale uvědomme si jednu věc, člověk není sériově vyráběný stroj! Nemáme stejné požadavky, a co se stravy týče, tak už vůbec ne! Je potřeba sebrat rozum do hrsti a začít poslouchat svoje tělo!

Teď uděláme takovou dohodu:
1. budeme mít rádi sebe i svoje tělo
2. budeme ho hýčkat tím, co mu budeme dávat (sem tam si dopřejeme nějakou dobrotu) 
3. budeme své tělo poslouchat 
4. budeme cvičit
5. budeme šťastnější!

Co vy na to? Nezní to docela fér? Zní to hezky. Nebudu vám lhát, změnit své návyky není jednoduché, vyžaduje to odhodlání, ale také snahu se učit, zjišťovat, co vlastně přesně potřebujeme, co je pro tělo vhodné v které části dne. Uvědomte si ale jednu věc. Máme jeden život, jedno tělo. Už to by nás mělo nutit k tomu, abychom k němu měli hlubokou úctu, nemyslíte? A to za tu námahu stojí!

Vaše TOUGH CHICK Adri

7 komentářů:

 1. Krásně sepsaný, už jsem si docela zvykla na to, když se mě někdo zeptá, jest-li jsem na dietě. Většinou prostě řeknu, že jsem na celoživotní dietě :) Ty diety co slibují, kolik zhubnete, díky přípravkům a jenom z vás tahají peníze jsou strašný. Moje teta chodila do Naturhousu a jejich firemní politika staví a doplncích, které mají mizivou nutriční hodnotu a jsou drahý jak něco.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a souhlasím. Natur house znám i několik podobně fungujících firem a jsem velkým odpůrcem podobných režimů už proto, že prostě člověka nenaučí, jak se sám stravovat zdravě a racionálně, takže ho odsuzují k tomu, aby se vrátil tam, kde začal hned potom, co s jejich režimem skončí.

   Vymazat
 2. Ahoj:-) to je moc dobře napsaný článek! Držet diety je blbost, většina z nich je stejně nevyváženě poskládána, takže si člověk huntuje tělo a podvyživuje se. Osobně si myslím, že cestou k uspěchu je umět poslouchat svoje tělo. Neexistuje návod na to co je ideální, protože každému sedí něco jiného. Mojí největší inspirací se stala Brenda z youtube kanálu "leansecrets", ta mi naprosto otevřela oči a nastartovala můj nový životní styl...protože když chce člověk výsledky musí změnit všechno, držet pár týdnů dietu nepomůže, po dietě se každý vrátí do svých starých kolejí..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda pokaždé, když slyším, že si tohle někdo uvědomuje. Ono je hezké na nějaké dietě zhubnout, ale co je podle mě podstatné je ten proces udržení, protože komu by se chtělo pořád hubnout a tloustnout.

   Vymazat
 3. Super clanek holky! Presne tohle hlasam okoli
  Adri, ty sis prosla neuveritelnou zmenou, nenapises clanek co te k tomu motivovalo, co byl hnaci pohon a jak si dosla k postave snu?
  Pekny den!
  Radka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, mokrát děkujeme. Plánuju článek o tom, jakými změnami jsem si procházela na cestě za současným životním stylem, ale co už opravdu nedokážu identifikovat je ten prvnotní impuls. Musím říct, že já před a já po změně životního stylu, to už je pro mě skoro jiná osoba. :D

   Vymazat
 4. New Diet Taps into Pioneering Concept to Help Dieters LOSE 20 Pounds within Just 21 Days!

  OdpovědětVymazat