pondělí 14. července 2014

Suffering is optional


Zrovna předevčírem jsem pomáhala s cvičením kamarádce, manželce mého bratra. Sestavila jsem jí pěkný pim-pam trénink, samozřejmě s ohledem na její fyzické schopnosti, a už stačilo jen vycepovat schopnosti psychické. Cvičily jsme spolu už několikrát, ale před prvním tréninkem žila má švagrová v domnění, že bude sedět na míči a občas v klidném tempu zvedne jednu nebo druhou ruku. Když ale po dvaceti minutách tréninku se celá rudá, zpocená a s vytřeštěnýma očima seškrabávala z podlahy a hrnula se k vodě, zmohla se na několik vět:
„Chceš mě zabít? To je drsný. Taky to pro tebe bylo ze začátku takhle těžký?“ Samozřejmě. Ale nikdy to těžké být nepřestalo. A vzhledem k tomu, že se už dokážu „potrápit“ mnohem více, než ze začátku, tak to je možná stále těžší a těžší. 
Existuje spousta lidí, kteří dokáží posouvat své limity až do nedohledna, umí ignorovat bolest a své vnitřní fňukající já a jít tvrdě za svým cílem. Já jich moc neznám. Konkrétně z mého okolí můžu vyjmenovat dva – Adriana a Milan. Než jsem poznala, čeho všeho oni jsou schopni a že pro ně žádná dřina není překážkou, tak jsem si to ani nedokázala pořádně představit a uvědomit. Pro ně je docela vystihující slovo Limitless. Říkají „Když nemůžeš, musíš přidat“ a pak fakt přidají. A já si říkám, JAK?! Jak to dělají? Copak jím nevyskakuje srdce z hrudi? Jsem já jediná, kdo vidí flekatě a komu už pálení ve svalech prožírá i kalhoty? Ale prd. Akorát, že oni to dokážou zkousnout a jít/běžet/makat dál. Takže zatímco já prožívám vnitřní rozpad osobnosti při dialogu se svým já o tom, že přece trpíme a musíme si nutně odpočnout nebo umřeme, oni se překonají a jdou si k cíli. Ať už je to při Spartan Race nebo ve fitku.

Proč to taky neumím, nadávám sama sobě? Než začne dřina, tak dělám ramena, jak musím probudit svého vnitřního bojovníka/bestii/predátora a dát tomu 150%. Pak to začne být těžké a já v hlavě fňukám jak malá holka „Tak tu bestii nemusíme budit dnes, ne?“. Pak se pokusím své fňukající já umlčet a udělám potřebný počet dřepů/doběhnu stanovený počet kilometrů. Nakonec přece jenom každý den soutěžím právě sama se sebou. Nevynechat trénink, když se mi nechce a jsem unavená / udělat další dřepy i přes pálení ve svalech a vyskakující srdce / dál přesouvat nohu před nohu i když už mám zaběhnuto 17km a zbývá poslední km do stanovené vzdálenosti. Tohle jsou má malá vítězství nad mým ufňukaným vnitřním lenochem, ze kterého se snažím vychovat bojovníka.

Nebudu zapírat, že mě taky napadaly myšlenky typu: „Ten Milan s Adri se mají, že maj tak silnou vůli a dokážou snášet takovou fyzickou námahu, zatímco já už jsem v myšlenkách doma na gauči s višňovým koláčem a sepsaným parte.“ Pak si dám imaginární facku a připomenu si, že to rozhodně nezískali zadarmo. Vypěstovali to v sobě. Naučili se to. Tolikrát se překonali a poslali do háje své fňukající já, tolikrát přetrpěli bolest a únavu. To vše se nasčítá a udělá nás silnějšími. Ale tohle překonávání se nikdy neskončí, pak bychom se nezlepšovali a neposunovali dál. Akorát ten přístup k tomu se mění. Začínám na sobě pozorovat, že čím víckrát se překonám a vyfuckuju svého vnitřního fňukala, tím víc se těším na příště, až to udělám zas. Začínám se těšit na ty sekundy, kdy mozek řve „Už nemůžeš, prostě ne, další dřep neuděláš“ a já najednou vím, že teď tohle utrpení je otázkou volby a já si vyberu to překonat a udělat další dřep. Nebo pět:-) A jak by řekl Milan: „A když už nemůžeš, uděláš to ještě 12 krát!“

Takže milá švagrová, bylo to těžké na začátku, a když se budeš fakt snažit, tak to bude těžké vždycky. Ale ty budeš silnější nejen fyzicky ale i psychicky, proto si to budeš užívat a každý trénink vnímat jako krok dopředu. A to, co u mě začalo jako „chtěla bych zpevnit nohy a bříško a dát pryč madla lásky“ se postupně proměnilo v „co budeme běhat potom, až doběhneme beast a získáme trifectu?“. Tak doufám, že si na tyhle všechny filosofický rozumy vzpomenu, až se budu škrábat 22 km do kopců na Klínovci.P.S. Oblíbená věta mého trenéra Zdeňka, když už nemůžu a on dostane nápad, že uděláme dalších 5 mini—opakování a pak ještě 30 sekund držíme, je „Potrap se!“. Vypadá to, že ve mně sport buduje masochistu.

Přeji vám všem pevnou vůli a pevné zadky :-)

TOUGH CHICK ALESIA

6 komentářů:

 1. někdy v posilovně to je opravdu já versus já. Držím palce na beast.

  OdpovědětVymazat
 2. Obdivuji vaši pevnou vůli :) Nemám nikoho, s kým bych se mohla navzájem takto hecovat, je to pro mě tedy opravdu já versus já, jako je to v komentáři nade mnou. Zatím na tom rozhodně nejsem jako vy (a kdo ví, jestli vůbec někdy budu..), ale udělala jsem velké kroky vpřed a jsem na sebe hrdá. Právě těmi vnitřními frázemi, že když už nemůžeš, tak i ještě nalož :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já to vnímám podobně. Nosím si taky placku na krku, která hlásí me vs. me a je to fakticky pravda. Vždycky ta druhá potvora řve, ať se na to vykašlu, jestli mi to za to stojí, že to bolí....naštěstí ta která to chce je vždycky silnější a já si vždycky dojedu stanovené opakování, i když to už pálí jako čert! Držím palce ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Občas je to těžký tu fňuknu umlčet, ale v poslední době se mi to daří a ty stehna se rýsujou, i když víc jim :D a to jen díky tomu, že mám sice napsáno 5 sérií dřepů po 15-20 opakováních, ale vždycky musim dát těch 20, přes to vlak prostě nejede a když by jel, zbořil by mi moje ego a to já tuze nerada, aby se to stalo! Ten pocit, když se překonám i přes to pálení nohou, červenej obličej, že bych mohla konkurovat rajčeti, je prostě k nezaplacení, jsem na sebe pyšná! Tak držim pěsti na Klínovec a atť se ti daří vychovávat tu vnitřní bojovnici, kterou v sobě určitě máš :)!

  OdpovědětVymazat
 5. Moc hezky napsáno a znám to víc než dobře:)
  Třeba když se rozhodnu, že půjdu běhat, hlas v hlavě mi už po pár krocích říká "ale vždyť dneska nemusíš....a nebo teda jo, ale jen to menší kolečko....." a mám chuť se otočit a jít hned domů, ale když se překoná ten nejhorší začátek, přijde úplně jiný pocit, a to radost a hlavně endorfiny:)
  A stejně to mám i ve fitku kam chodím na TRX, vždycky mám pocit že neudělám ani o klik víc, ale nakonec to vždycky nějak doklepu a ten pocit, že jsem se zase překonala, je k nezaplacení :)

  OdpovědětVymazat
 6. Dobře napsáno, pro krásu je třeba trpět.

  OdpovědětVymazat